Twarze Inki

Data: 1 września 2016

Twarze Inki

We wrześniu Teatr Nie Teraz dwukrotnie zaprezentuje swój – można by z pewną emfazą powiedzieć – legendarny spektakl „Wyklęci”. Będą to pokazy zrealizowane w dwóch naprawdę niezwykłych miejscach – w Muzeum AK w Krakowie i podczas festiwalu Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci w Gdyni. A więc najpierw w mieście gdzie przed laty stanął pierwszy pomnik Danusi Siedzikówny „Inki”, a później tam, gdzie Danusię 70 lat temu zamordowano i gdzie po siedmiu dekadach z państwowymi honorami pochowano jej odnalezione szczątki. I tak jak bez Danusi nie byłoby naszego spektaklu, tak trudno sobie bez niej wyobrazić dzisiejszą Polskę.

 

Piszę ten tekst 28go dnia sierpnia. Świadomie wybrałem tę datę, aby stukaniem w klawiaturę jakoś „podotykać” rocznicy śmierci młodej dziewczyny urodzonej 3 września 1928 r. w miejscowości Guszczewina na Podlasiu. Celebrując dzisiaj datę śmierci „Inki”, jednocześnie wpisujemy do kalendarza nową datę jej narodzin, jako symbolu nowej Polski. Nowej, czyli odcinającej się od tego państwa po „okrągłym stole” i pewnie też państwa tęskniącego za niegdysiejszą wielkością. Czy tak czuł to Prezydent RP Andrzej Duda pochylając głowę nad trumnami Danusi Siedzikówny i zabitego wraz z nią Feliksa Salmanowicza „Zagończyka”? Czy wobec tego będą to również narodziny kraju rozumiejącego pojałtańską zdradę aliantów? I czy to zrozumienie da w końcu Polakom szansę na odrzucenie postsowieckiej mentalności, czy da szansę na powrót do narodowej tożsamości?

Tomasz A. Żak

Cały tekst można przeczytać tutaj:

http://www.pch24.pl/twarze-inki,45590,i.html

Serdecznie zapraszamy na dwie, najbliższe prezentacje spektaklu „Wyklęci”. 10.09.2016 (sobota) o godzinie 19:00 na dziedzińcu Muzeum AK w Krakowie.

Bezpłatne zaproszenia dostępne w kasie Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12)
oraz punktach INFO Kraków przy pl. Wszystkich Świętych (pawilon Wyspiańskiego) i św. Jana 2.

28.09.2016 (środa) o godzinie 20:00, Klub „Ucho” w Gdyni, ul. Świętego Piotra 2. Występujemy jako gość Festiwalu Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci. Ponadto w ramach tego Festiwalu odbędą się warsztaty dla młodzieżowych grup teatralnych z całej Polski, które poprowadzą aktorzy Teatru Nie Teraz.

turstr