Trzy listopadowe wieczory

Data: 16 listopada 2014

Drodzy Przyjaciele!

Tegoroczna jesień jest dla naszego teatru niezwykle owocna. Spędzamy ją w trasie, prowadząc warsztaty, podróżując, spotykając się z ludźmi w różnych zakątkach Polski.
I to jest wspaniałe! Ciągły ruch, ciągle działanie, które daje z jednej strony satysfakcję, a z drugiej, zobowiązuje do tego, by działać więcejczuć mocniej, mówić głośniej!

Listopad to dla Nas, Polaków miesiąc szczególny, naznaczony, jak żaden inny romantyczną symboliką walki o wolną ojczyznę. Miło nam zatem wspomnieć, że Teatr Nie Teraz został doceniony w Polsce za to, że zawsze stoi po stronie prawdy i niepodległej ojczyzny, której pragnęli nasi dziadowie, i o którą powinniśmy starać się także dziś. Trzy listopadowe wieczory przyniosły ze sobą moc wzruszeń:

Wieczór pierwszy:

Zostaliśmy nominowani do nagrody ,,Strażnika Pamięci” w kategorii INSTYTUCJA. Nagroda ta przyznawana jest przez redakcję tygodnika ,,Do Rzeczy” ludziom, którzy w szczególny sposób, niejednokrotnie wbrew trendom, które obowiązują, na przekór poprawności politycznej i otoczeni, kultywują i promują polską historię. Kapituła Strażnika Pamięci doceniła działania Teatru Nie Teraz, którego spektakle dotykają spraw istotnych dla Polski. Gala odbyła się 9 listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

1529937_916137088404695_1601204330875202416_ostraznik pamiecistraznik pamieci2

Wieczór drugi:

10 listopada w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 150. urodzin Romana Dmowskiego. Komitet Obchodów odznaczył medalem ludzi, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do szerzenia myśli Dmowskiego. Za kultywowanie w swojej pracy artystycznej idei narodowej uhonorowano również Tomasza A. Żaka. Nasz teatr zadbał także o oprawę artystyczną wydarzenia. Publiczności zgromadzonej w Muzeum pokazaliśmy widowisko teatralne oparte na dziele Ferdynanda Goetela ,,Samuel Zborowski”.

dmowski1 TNT2 tomasz dmowski

Wieczór trzeci:

Za swoją książkę ,,Dom za żelazną kurtyną. Listy do Pani S.”, Tomasz Antoni Żak został wyróżniony przez jury Nagrody Literackiej im. Jozefa Mackiewicza.

Nagroda przyznawana jest od 2002 roku. Jej celem jest upamiętnienie sylwetki patrona, którego literackie credo jest także hasłem przewodnim działań TNT – ,,Jedynie prawda jest ciekawa”. Opowieść okresach autorstwa dyrektora Teatru Nie Teraz to, jak mówił sam twórca, nie historia o świecie, którego już nie ma, o egzotycznej przestrzeni zamkniętej w skansenach . To przede wszystkim świadectwo Polski żywej, wolnej i niepodległej, której serce pulsowało właśnie tam, na wschodzie.

DSC_0441 mac1 mac8 mac10

Cieszy nas niezmiernie, że praca, jaką wykonuje Teatr Nie Teraz została doceniona. Walka o niepodległość ludzkich umysłów trwa nadal…