Spotkanie autorskie z poetą Bartoszem Baranem

Data: 27 stycznia 2015

Bartosz Baran „Bibro” – rocznik 1981. Pochodzi z wielodzietnej, ubogiej rodziny z Tarnowa. W roku 2001 ukończył Technikum Budowlane w Tarnowie, a obecnie jest liderem Ośrodka Młodzieżowego „Przystań”. Ma za sobą tak wiele trudnych doświadczeń, że starczyłoby na kilka młodzieńczych życiorysów

Za najlepsze lekarstwo na wszystkie trudy i przeciwności losu uważa pisanie wierszy oraz aranżacje własnych tekstów w utworach hiphopowych. Od lipca 2001 zaczął pisać swoje pierwsze utwory poetyckie oraz teksty hip-hopowe. Uczestniczy w warsztatach Grupy Młodych Autorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie, a prowadzonych przez poetę Zbigniewa Mirosławskiego. Od 2003 roku zaczął nagrywać swoje pierwsze utwory, a często jego piosenki były połączone z tekstami z jego wierszy.

Publikował w magazynach literackich: „Aspiracje”, „Intuicje oraz w almanachach Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tarnowie: „Pasje życia” i „Skarbiec piękna”. Poezja Bartosza Barana prezentowana była również na antenie tarnowskiego radia MAKS, a w latach 2006/2007 na scenie Tarnowskiego Teatru w ramach spotkania z cyklu „Na skrzydłach po drabinie”. W 2005 roku spotkał się i rozmawiał na temat swojej twórczości z ks. Janem Twardowskim, co zmotywowało go do dalszego tworzenia.

Swój pierwszy debiutancki tomik wierszy zatytułowany „W pogoni za nadzieją” wydał w 2008 roku. „Pisanie wierszy to jedno, co naprawdę umiem i lubię robić”, a słowo klucz, jakim się posługuje to „nadzieja”. Tak właśnie nazwał wiersz i piosenkę, zawartą w zbiorze: „Ubrana w sny codzienności / Włosy splecione ma wstążką wspomnień / Dotyka mych ust pocałunkiem szczęścia (…) Słowa jej tak czułe że zabijają moje cierpienie / Wybranka mojego życia / Ona / Nadzieja”.

Na wieczór autorski z Bartoszem Baranem serdecznie zaprasza organizator Miejska Biblioteka Publiczna – we środę 28 stycznia, o godz. 17.00, Galeria Niebieska (ul. Krakowska 4). Twórczość autora zaprezentują aktorki tarnowskiej sceny, a spotkanie poprowadzi twórca i dyrektor Teatru Nie Teraz – Tomasz Antoni Żak.

bartosz_baran_plakat_imagelarge