Powrót Norwida

plakat_a2

Autor: Kazimierz Braun

Adaptacja: Tomasz A. Żak

Reżyseria: Kazimierz Braun i Tomasz A. Żak

Aktorzy: Małgorzata Stankowska, Przemysław Sejmicki, Grzegorz Stokłosa

Technika: Ryszard Zaprzałka

Grafika i fotografia: Bogusław Kornaś

Współpraca: Aleksandra Żak

 

 

Premiera: Tarnów, Ratusz Staromiejski, 22 i 23 października 2016 r.

 

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury

Ja wam powiem, co jest sztukmistrz w Polsce (…) Oto macie horoskopy: (…) Jeżeli mu polecą stawiać pomnik – to na miejscu, gdzie bomby padać mają – jeżeli fresk, to na ścianach, które łuna ozłoci, i rozryją kartacze nieprzyjaciół…

Cyprian Kamil Norwid

„Powrót Norwida” to zaskakująca opowieść o starym umierającym człowieku, odnalezionym w jakimś miejskim zaułku. Wszystko wskazuje, że utracił pamięć, choć po pewnym czasie opiekujący się nim odkrywają, że nazywa się Norwid – Cyprian Norwid. Ale przecież ten Norwid umarł w jakimś przytułku w Paryżu w roku 1883? Ten dziwny człowiek żyje jednak dzisiaj, a policja zajmuje się ustaleniem jego tożsamości…

„Powrót Norwida” to wyprawa w świat prawdziwie romantyczny i polski, gdzie miłość znaczy miłość, a honor wyklucza zdradę. Umieszczony w hospicjum człowiek pamięta wszystko, a siła jego wspomnień jest tak wielka, że zmienia rzeczywistość. To trochę tak, jakby z namalowanego obrazu schodzili do nas żywi ludzie, by potem zabrać nas ze sobą na drugą stronę.

Ten spektakl to również bolesna diagnoza polskiej emigracji, wymuszanej od pokoleń głupotą rządzących czy okupacjami, brakiem wolności, ale także zwykłą biedą. W ten sposób wciąż jesteśmy pozbawiani najwartościowszych ludzi, w tym twórców i artystów. I kiedy w końcu do nas wracają, to najczęściej w trumnach, bywa, że ekshumowani po latach. Ale ci – można powiedzieć – mają i tak szczęście, którego zabrakło Norwidowi, bo on nie ma nawet swego grobu.

TAŻ

 

W rankingu miesięcznika „Teatr” – Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie w sezonie 2014-2015 Teatr Nie Teraz (TNT) został wyróżniony w sposób wyjątkowy w kategorii Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego” z uzasadnieniem:

Wszystkie spektakle z aktualnego repertuaru Teatru Nie Teraz z Tarnowa, założonego i doskonale prowadzonego pod prąd dyktatowi poprawności politycznej przez niestrudzonego Tomasza Antoniego Żaka.

 

 

Galeria