Koniec świata

 

KONIEC ŚWIATA.

DRAMAT, KTÓRY NIE MA KOŃCA

 

Scenariusz i reżyseria: TOMASZ A. ŻAK                               
Scenografia: JACEK KUCABA                    
Muzyka: SEWERYN PARTYŃSKI                
Technika: RYSZARD ZAPRZAŁKA              
Współpraca: ALEKSANDRA ŻAK
Zdjęcia: ARTUR GAWLE

 

AKTORZY:

Sara vel Kowalska: EWA TOMASIK-ADAMCZAK
Rajmund: KAROL ZAPAŁA
Ilse: ANNA WARCHAŁ
Kleryk vel Michał: MACIEJ RUTKOWSKI
Abir vel Maria: ALEKSANDRA PISZ
Luter: MACIEJ MAŁYSA

 

PREZENTACJE PREMIEROWE:

13 października, Dom Kultury w Tuchowie;

15 października, aula św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie;

17 października, sala widowiskowa Muzeum Ordynariatu Polowego WP przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

 

 

W swej treści fabularnej spektakl nawiązuje z jednej strony do 100 rocznicy objawień w Fatimie i 100 rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, a z drugiej do 300 rocznicy powstania masonerii i 100 rocznicy rewolucji bolszewickiej w Rosji. Nie bez znaczenia jest także 500 rocznica rewolucji luterańskiej. Jesteśmy więc w samym centrum odwiecznego konfliktu profanum i sacrum, odwiecznej wojny szatana z Bogiem. Natomiast samo przesłanie fatimskie jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualne, niż wiek temu, a obraz piekła, jaki Matka Boża ukazała trójce pastuszków, zdaje się być realizowany dzisiaj w tzw. realu.  

„Koniec świata” to opis konfliktu kulturowego we współczesnej Europie, który jest przede wszystkim religijny. Oś dramatyczna spektaklu oparta jest na losach grupy ludzi prześladowanych za wiarę, którzy żyją w zamkniętym mieście, gdzie panuje śmiertelna zaraza roznoszona przez szczury. Wszyscy czekają na śmierć. Którejś nocy jeden z nich ma wizję piekła. Wtedy wszystko się zmienia tak dalece, że prześladowcy postanawiają wyprowadzić tego człowieka poza strefę śmierci. Tak zło staje się zaczątkiem dobra.

* * *

 

W rankingu miesięcznika „Teatr” – Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012-2013, TNT nominowano w kategorii „Najlepszy teatr”:

Założony 30 lat temu alternatywny teatr Tomasza A. Żaka z Tarnowa konsekwentnie realizuje swoją szlachetną misję, podejmując i odkrywając w kolejnych premierach tematy ważne, przemilczane z powodów politycznej poprawności.

 

* * *

 

Galeria

Video