Dzien-gniewu-plakat

Autor: ROMAN BRANDSTAETTER

Scenografia i reżyseria: TOMASZ ANTONI ŻAK

Muzyka i pieśń: ADAM STRUG

Aktorzy: AGNIESZKA RODZIK (Julia Chomin), PRZEMYSŁAW SEJMICKI (Przeor), JACEK MILCZANOWSKI (Emanuel Blatt), MACIEJ MAŁYSA (Walter Born), KAROL PIOTR ZAPAŁA (Człowiek z Podziemia)

Technika – RYSZARD ZAPRZAŁKA

Projekt plakatu: Tomasz A. Żak

Zdjęcia: Aleksandra Żak

Pokazy premierowe: Dąbrowski Dom Kultury – Ośrodek Spotkania Kultur „Synagoga”; Dąbrowa Tarnowska, 30 czerwca i 1 lipca 2013 r.

 

Ten spektakl Teatru Nie Teraz to w dużej mierze efekt gniewu. A ten gniew jest skutkiem terroru poprawności politycznej, która rujnuje prawdę historyczną i – dosłownie – pluje naszej Ojczyźnie w twarz. Uświadomienie sobie konsekwencji coraz częstszego upubliczniania haniebnych przesłań na temat „polskich obozów koncentracyjnych”, czy „wyssanego z mlekiem matki polskiego antysemityzmu”, podobno szczególnie uwarunkowanego chrześcijaństwem –  wszystko to bardzo skutecznie doprowadziło do powstania tego przedstawienia, dla którego kongenialnym tworzywem stał się dramat Romana Brandstaettera o wyjątkowo w tym kontekście adekwatnym tytule: „Dzień gniewu”.

„Dzień gniewu” to spektakl wyjątkowy także ze względu na autora dramatu, urodzonego w Tarnowie Żyda, polskiego patrioty i katolika, znawcy Biblii, pisarza oraz człowieka teatru.

 

W rankingu miesięcznika „Teatr” – Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012-2013, TNT nominowano w kategorii „Najlepszy teatr”:

Założony 30 lat temu alternatywny teatr Tomasza A. Żaka z Tarnowa konsekwentnie realizuje swoją szlachetną misję, podejmując i odkrywając w kolejnych premierach tematy ważne, przemilczane z powodów politycznej poprawności. Tak jest w najnowszym spektaklu „Dzień gniewu” Romana Brandstaettera w reż. Tomasza A. Żaka.

W sezonie 2014-2015 ranking „Teatru” wyróżnił w sposób wyjątkowy TNT w kategorii „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego”:

Wszystkie spektakle z aktualnego repertuaru Teatru Nie Teraz z Tarnowa, założonego i doskonale prowadzonego pod prąd dyktatowi poprawności politycznej przez niestrudzonego Tomasza Antoniego Żaka”.

 

Galeria