POWRÓT NORWIDA – repertuar na maj

Data: 13 maja 2019

 

Wracamy ze spektaklem pt. „Powrót Norwida”. Spektakl ten jest inscenizacją dramatu autorstwa prof. Kazimierza Brauna o tym samym tytule, w reżyserii autora oraz Tomasza A. Żaka.

***

„Powrót Norwida” to wyprawa w świat prawdziwie romantyczny i polski, gdzie miłość znaczy miłość, a honor wyklucza zdradę. Umieszczony w hospicjum człowiek pamięta wszystko, a siła jego wspomnień jest tak wielka, że zmienia rzeczywistość. To trochę tak, jakby z namalowanego obrazu schodzili do nas żywi ludzie, by potem zabrać nas ze sobą na drugą stronę.

Ten spektakl to również bolesna diagnoza polskiej emigracji, wymuszanej od pokoleń głupotą rządzących czy okupacjami, brakiem wolności, ale także zwykłą biedą. W ten sposób wciąż jesteśmy pozbawiani najwartościowszych ludzi, w tym twórców i artystów. I kiedy w końcu do nas wracają, to najczęściej w trumnach, bywa, że ekshumowani po latach. Ale ci – można powiedzieć – mają i tak szczęście, którego zabrakło Norwidowi, bo on nie ma nawet swego grobu.

***

Na scenie zobaczycie Państwo Annę Warchał, Przemysława Sejmickiego oraz Karola Zapałę. 

17 maja – specjalny pokaz będący próbą generalną z udziałem publiczności – godz. 19:00 – Dom Ludowy, Targowiska (Gmina Miejsce Piastowe) 

21 maja – Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, Wyszków – godz. 9:00.

22 maja – Strachówka, godz. 19:00 (współorganizator – Zespół Szkół im. Rzeczypospolitej Norwidowskiej).

______________________________

Pokaz spektaklu w miejscowości Strachówka odbędzie się dokładnie w dniu kolejnej rocznicy śmierci Norwida i rozpoczyna realizację projektu, którego celem jest z jednej strony upowszechnienie wiedzy o „czwartym wieszczu” Cyprianie Kamilu Norwidzie a z drugiej o nas samych dzisiaj.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!