Polski teatr w Tarnowie

Data: 27 października 2016

Tak można by najkrócej spuentować, to, co wydarzyło się w sobotę 22 października 2016 o godz.18 w reprezentacyjnej sali tarnowskiego Ratusza, gdzie odbyła się uroczysta premiera „Powrotu Norwida” autorstwa wielkiego mistrza polskiego teatru, prof. Kazimierza Brauna, w reżyserii autora i Tomasza A. Żaka, przygotowana przez Teatr Nie Teraz.

To, w powszechnej opinii znaczące wydarzenie kulturalne okrzyknięte już w chwili stawania się – premierą roku, i to nie tylko w Tarnowie, zgromadziło tłumy spragnionych prawdziwej sztuki tarnowian i znamienitych gości z całej Polski, głównie z Warszawy. Wymieńmy tylko liczną delegacje rodziny Braunów, na czele z Juliuszem Braunem, do niedawna prezesem zarządu Telewizji Polskiej, obecnie członkiem Rady Mediów Narodowych; panią Anną Lewak, Prezesa Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego czy Wacława Holewińskiego, znakomitego pisarza i dramaturga.

To w naszym galicyjskim miasteczku doprawdy rzadkość, aby na premierze zabrakło miejsc siedzących, a nawet stojących! Kilkadziesiąt osób musiało odejść spod ratuszowych wierzei z przysłowiowym kwitkiem… . A samą premierę, przyjętą owacją na stojąco, uzupełniło odznaczenie prof. Kazimierza Brauna Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym mu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Aktu odznaczenia dokonała Wiceminister ds. Teatrów i Edukacji Artystycznej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wanda Zwinogrodzka. Całość dopełniła kilkuminutowa/!/ uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której jej Przewodniczący Rady, Kazimierz Koprowski, w asyście Prezydent Tarnowa Romana Ciepiela, wręczyli Dostojnemu Jubilatowi, świętującemu w Tarnowie 80 lecie urodzin, 55 lecie pracy artystycznej i 45 lecie działalności pedagogicznej, dyplom i medal Honorowego Obywatela Tarnowa.

Potem Profesor został dosłownie zasypany lawiną kwiatów i serdeczności, laudacji, listów gratulacyjnych, z których odnotujmy tylko trzy, te najważniejsze – od Przewodniczącego ZASP-u Olgierda Łukaszewicza, od dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzeja Seweryna i od dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławia, Cezarego Morawskiego. W ten sposób historia zatoczyła koło – teatr odradza się stając się na powrót polski za sprawą C.K. Norwida i prof. Brauna, obu doświadczonych przez emigracyjny los.  (…)

Ryszard Zaprzałka

http://www.tarnowskikurierkulturalny.pl/teatr/904-polski-teatr-w-tarnowie

braun