Podsumowanie Festiwalu Teatru Nie Teraz w Warszawie

Data: 4 marca 2015

Na portalu Prawy.pl pojawiła się recenzja Agnieszki Piwar dotycząca spektakli Teatru Nie Teraz, które dzięki Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, mogliśmy pokazać dla warszawskiej (i nie tylko) publiczności. Ale recenzja ta dotyka także pewnego zjawiska, które można obserwować w przestrzeni społecznej. Chodzi o upraszczanie i wygładzanie historii naszego kraju, które dokonywane jest systematycznie w imię poprawności politycznej. O Wołyniu znów ,,nie wypada”mówić, bo przecież za granicą Ukraińcy walczą o zachowanie swojego terytorium, o Żołnierzach Wyklętych mimo, że pisze się wiele dobrego, to wciąż nie możemy doczekać się pełnometrażowego filmu o ich losach. Podobnie jest zresztą z kwestią polsko-żydowską, która jest tak zakłamana, że przełamanie tej narracji wydaje się niektórym bardzo trudne. Tymczasem prawda broni się sama.

Agnieszka Piwar napisała: Wybitny Reżyser wraz ze swoimi fenomenalnymi Aktorami są jak armia walcząca o dobre imię Ojczyzny. Trzy sztuki, które zaprezentowali przed mieszkańcami Warszawy przywracają wszystko to, co siły Złego próbują nam wydrzeć.

Warszawskie prezentacje naszych spektakli nie odbyłyby się, gdyby nie pomoc i wsparcie tych, którzy zawsze stoją po stronie Prawdy. W stolicy, dzięki Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, mogliśmy zaprezentować trzy sztuki z naszego repertuaru. Inicjatywa Pani Prezes, Anny Lewak sprawiła, że Teatr Nie Teraz w ostatnich dniach lutego w prestiżowej Galerii Porczyńskich pokazał ,,Dzień gniewu”, ,,Wyklętych” i ,,Balladę o Wołyniu”. Na każdym zespektakli mięliśmy nadkomplet publiczności. To pokazuje, jak bardzo nasze społeczeństwo złaknione jest sztuki a także opowieści o prawdziwej Polsce i jej Bohaterach. W tej samej recenzji przeczytać można, iż według niektórych środowisk zarówno Bohaterów wystawionych sztuk, jak i samego Teatru Nie Teraz ma nie być. Jednak są. Na przekór wszelkiej poprawności politycznej; na przekór narzucanym trendom. Dziękujemy więc tym, dzięki którym i dla których możemy tworzyć.

Kolejnym istotnym wydarzeniem ostatnich kilku dni był 1 marca, podczas którego, w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pokazywaliśmy spektakl opowiadający o ich losach, tym razem w Sochaczewie. Był to wyjątkowy dzień także ze względu na to, iż oficjalnie została potwierdzona informacja, że zidentyfikowano szczątki Danusi Siedzikówny, sanitariuszki w oddziale mjra Łupaszki walczącej o wyzwolenie Polski z sowieckiej niewoli. Po pokazie w Tygodniku Ziemi Sochaczewskiej ukazała się recenzja Macieja Frankowskiego i Jolanty Sosnowskiej, w której czytamy: Spektakl „Wyklęci” w reżyserii Tomasza Żaka nie był ani miły, ani ładny w sensie do jakiego przywykliśmy oglądając masowe produkcje. Wbijał w krzesło, był poruszający i przerażająco prawdziwy.

I właśnie o taką prawdę nam chodzi – faktów i emocji, która pomaga zrozumieć decyzje i naśladować tych, dla których Polska była wartością nadrzędną, którzy pewnego dnia powiedzieli do swych rodziców: Ja w Polskę tak strasznie wierzę i w słuszność naszej sprawy…

Agnieszka Rodzik

00

03

04

05

07

08

09

10

11

12

13