Odważne decyzje i co z nich wynika

Data: 24 czerwca 2016

Mija już nieco ponad dwa lata od czasu, gdy Teatr Nie Teraz dzięki uprzejmości Gimnazjum nr 4 w Tarnowie pozyskał profesjonalne zaplecze do pracy warsztatowej i prezentacji swoich spektakli. Ta przeprowadzka okazała się nie lada przygodą dla renomowanej tarnowskiej placówki oświatowej  i teatru, który niejednokrotnie współpracował już z młodzieżą, ale nigdy nie funkcjonował na stałe  w tak specyficznej przestrzeni, jak przestrzeń szkoły. Okazało się jednak, że odwaga i determinacja Dyrektor Gimnazjum nr 4 p. Barbary Kuklewicz i Dyrektora TNT Tomasza A. Żaka zaowocowały nową jakością pracy obu podmiotów.

rycho

Przez dwa lata współpracy zrealizowaliśmy wspólnie kilka projektów docenionych nie tylko przez społeczność uczniowską Gimnazjum nr 4, ale także tarnowian, którzy kilkakrotnie mogli obejrzeć spektakle przygotowane przez grupę młodych ludzi uczęszczających na zajęcia prowadzone przez TNT.

Do tej pory opracowano i zaprezentowano:

  • spektakl oparty na wierszach Andrzeja Bursy ,,Nauka chodzenia”,
  • widowisko jasełkowe ,,Hej kolęda, kolęda” zrealizowane we współpracy z klubem seniora działającym przy Gimnazjum nr 4,
  • spektakl ,,Na wyspach Bergamutach” według Jana Brzechwy,
  • plenerowe widowisko katyńskie, którego prezentacja miała miejsce w Alei Dębów Katyńskich pt. ,,List do Ciebie”,
  • spektakl ,,Na ciebie już czas”, dedykowany pamięci Tadeusza Gajcego, który powstał z pomysłu uczniów Gimnazjum nr 4, a przede wszystkim Weroniki Ferdynus.

rycho2

Uczestnicy cotygodniowych zajęć teatralnych wzięli także udział w I Konkursie Recytatorskim ,,Wierni Bogu i Ojczyźnie”, który dedykowany był pamięci polskiego skautingu i harcerstwa; zaangażowali się w Paradę Klaunów organizowaną przez Teatr Nie Teraz stanowiącą oprawę artystyczna dla wernisażu wystawy obrazów Kazimierza Karwata. W Gimnazjum nr 4 prezentowane było także widowisko ,,Wiatr wolności”, rezultat warsztatów TNT  z młodzieżą powiatu tarnowskiego. Jedna z uczennic szkoły, Aleksandra Pisz wzięła udział w spektaklu Teatru Nie Teraz ,,Kreon 2010″.

Warsztaty pozwoliły zbudować silną grupę młodych ludzi, którzy angażują się w to, co robią nie tylko umysłem. Co najpiękniejsze i najbardziej budujące, wkładają w swoją pracę dużo serca.

W związku z okrągłą rocznicą obecności Teatru Nie Teraz w Gimnazjum nr 4 postanowiliśmy uhonorować szkołę listem gratulacyjnym. Został on wręczony przez absolwentkę Gimnazjum nr 4, Aleksandrę Pisz, adepta TNT oraz Ryszarda Zaprzałkę, członka Zarządu Stowarzyszenia Nie Teraz.

Liczymy na dalszą owocną współpracę.