Odnaleziono „Inkę”?

Data: 12 stycznia 2015

W ubiegłym tygodniu do mediów przekazano informację, że w Gdańsku najprawdopodobniej znaleziono szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” – młodej sanitariuszki z oddziału leśnego mjra Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” i bohaterki naszego spektaklu „Wyklęci”, który nadal jest w repertuarze TNT i zrealizowanej w przeszłości poetyckiej opowieści o tytule „Na etapie”.

Prawdopodobnym jest także, że obok domniemanych szczątków „Inki” znaleziono szczątki Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, będącego również żołnierzem V Brygady Wileńskiej, którego egzekucja odbyła się także 28 sierpnia 1946 roku w gdańskiej katowni UB.

Przypomnijmy, że „Inka” w 1946 roku została rozstrzelana w gdańskim więzieniu po 13 dniach prowadzonego śledztwa. W chwili wykonanego wyroku Danusia Siedzikówna miała niespełna 18 lat. W okresie powojennym PRL-owska propaganda nazywała „Inkę” bandytą. Zarzucano jej między innymi udział w rozstrzelaniu funkcjonariuszy MO i UB , a także wydawanie rozkazów. Postać „Inki” doczekała się rehabilitacji, niemniej warto wspomnieć o akcie wandalizmu z lutego 2013 roku, kiedy to zniszczono popiersie sanitariuszki w Parku Jordana w Krakowie.