,,Nie odchodź mnie”

Data: 13 maja 2018

       

        Od kilku tygodni trwają intensywne prace nad nowym widowiskiem teatralnym. Przygotowują je członkowie grupy NT-teatr, którymi od kilkunastu miesięcy opiekuje się Teatr Nie Teraz.


        Spektakl będzie nosił tytuł ,,Nie odchodź mnie” a jego kanwę literacką stanowią wiersze pani Stanisławy Wiatr – Partyki, tarnowianki, poetyki, Przyjaciela naszego teatru, kobiety absolutnie niezwykłej.

* * *

Tomasz A. Żak o nowym spektaklu jako reżyser, twórca scenariusza, ale też od kogoś, kto spłaca wielki dług wobec autorki tekstów w tym przedstawieniu wykorzystanych, mówi tak:

Pani Stanisława Wiatr-Partyka to nie tylko Przyjaciel, Świadek Historii, Poetka, Nauczyciel – to nade wszystko Prawda o tym, co było, co jest i co być może. A wszystko żywe, choć wyjęte z pejzażu świata, który Polsce zabrano. Zofia Kossak-Szczucka tak do nas pisze o tym pejzażu w swej powieści pt. „Pożoga”:

,,Dom, w którym ubiegły najpiękniejsze nasze lata, tak żywo mi stoi zawsze przed oczami, że nie potrzebuję przymykać ich, aby go przed sobą widzieć jak na jawie. Był to mały dom i niski. Tak zabawnie mały, niski i niepretensjonalny, ze swojemi dwoma naiwnemi ganeczkami i ławkami popod oknem, że można go było nazwać śmiało chatą. Tem bardziej, że acz przyzwoicie pokryty czerwoną blachą, nie był on ani drewniany, ani murowany, ale lepiony z gliny, czyli „wałkowany”. Zupełnie jak zwykłe chaty… Żyliśmy w jego głębi niby na dnie stawu, w otchłani zielonej i swobodnie dumnej, otoczeni Pięknem zewsząd… Wokoło domu spoczywała cisza, błogość i zaufanie zupełne do świata…”

 

        Dzisiaj teatry nie chcą opowiadać o tym świecie, nie potrafią, boją się go i wstydzą jednocześnie. Widać nie chcą być ciągiem dalszym polskiej kultury. A my – Teatr Nie Teraz, od lat wiemy, że trzeba inaczej. I wiem, że trzeba to robić z młodymi ludźmi. I ta praca w nich właśnie tworzy ten konieczny ciąg dalszy, ten każdej kulturze potrzebny łańcuch pokoleń. To wspaniała praca, to wielka radość łączyć w tej opowieści to, co było z tym, co będzie.

* * *

 

Prapremiera już 15 maja o godzinie 18:00 w SP nr 8 w Tarnowie na scenie im. Ryszarda Smożewskiego! 


Spektakl zostanie także pokazany 16 maja w Brzesku w ramach 7. Konfrontacji Teatrów Dzieci i Młodzieży ,,Teatralne Lustra”

ZAPRASZAMY