,,Nie odchodź mnie”

Data: 26 września 2019

 

Już 5 października na deskach sceny Teatru Nie Teraz w Maszkienicach zostanie zaprezentowana trzecia część tryptyku Kresowego ,,Nie odchodź mnie”.

W warstwie literackiej spektakl korzysta z wierszy i tekstów Stanisławy Wiatr – Partyki, Poetki, Pedagoga, Przyjaciela naszego Teatru, o której więcej przeczytacie Państwo w jednym z naszych wcześniejszych artykułów (http://www.nieteraz.pl/nie-odchodz-mnie/).

,,Nie odchodź mnie” to opowieść nie o Kresach arkadyjskich albo symbolicznych, ale o prawdziwej przestrzeni, której trudna historia jest integralną częścią naszej narodowej tożsamości. Spektakl mówi o szczęśliwym domu, z którego trzeba było uciekać, a do którego później wracały myślą miliony Polaków cierpiących podczas zesłania na Syberii.

Po latach tułaczki przyszedł czas na powrót do wytęsknionego domu, którego wspomnienie dla wielu było jedynym powodem by przetrwać.

W trzeciej części tryptyku Kresowego opowiadamy o tym powrocie. O domu, który domem już nie był. O odrzuceniu kresowiaków i dramacie tych, którzy przeżyli Sybir. Pokazujemy, jak ówczesna władza potraktowała wracających z wygnania i dlaczego wielu z nich będąc już w Polsce latami ukrywało swoje korzenie i miłość do Kresów.

O tym odrzuceniu trzeba nam opowiedzieć z jednego prostego względu – żeby nie powtórzyło się znów. Żeby nie powtarzało się w NAS znów, każdego jednego dnia, gdy zapominamy, ze przecież jesteśmy istotnym elementem łańcucha pokoleń w historii własnego kraju.