Medal Prezesa Rady Ministrów

Data: 10 listopada 2018

 

Dnia 7 listopada w Opolu, podczas gali wręczania odznaczeń państwowych, która poprzedzała premierę najnowszego przedstawienia Teatru Nie Teraz, specjalnym Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości został uhonorowany Tomasz Antoni Żak, dyr. TNT i reżyser owego spektaklu, zatytułowanego – „Wiatr Wolności”. 

 

Wojewoda Opolski, Adrian Czubak, który w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, wręczał ten zaszczytny i piękny medal, w odrębnym adresie skierowanym na ręce T.A. Żaka, napisał m.in.:

Składam serdeczne podziękowania za Pana zaangażowanie w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. (…) Będąc wdzięcznym za okazaną życzliwość i profesjonalizm, łączę życzenia wszelkiej pomyślności, a także nadzieję na dalszą owocną współpracę w przyszłości.

Sam spektakl – „Wiatr Wolności” został zrealizowany w ramach projektu Wojewody Opolskiego pn. „Wiatr wolności. Teatrem o niepodległości” finansowanego ze środków rządowego programu „Niepodległa”. Istotą tego projektu jest to, że oprócz pokazu premierowego, TNT prezentował będzie swe dzieło we wszystkich powiatach Opolszczyzny.

Przypomnijmy, że przedstawienie inspirowane jest dramatem Kazimierza Brauna „Tarnowski wiatr niepodległości”  oraz książką „Piłsudczycy” autorstwa Juliusza Kadena Bandrowskiego. Spektakl jest wyjątkowym w skali kraju działaniem artystycznym i edukacyjnym, w którym połączone zostały na scenie siły młodych adeptów Teatru Nie Teraz oraz aktorów zawodowych.

Gala Wojewody Opolskiego, jak i pokaz premierowy miały miejsce na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu. Tarnowskim partnerem TNT w fazie przygotowującej spektakl była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej.

 

(inf. własna)

 

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Wojewody Opolskiego pn. „Wiatr wolności. Teatrem o niepodległości” finansowanego ze środków rządowego programu „Niepodległa”. Projekt ten, poza premierą, zakłada prezentację spektaklu w gminach Województwa Opolskiego.