LEKCJA | Premiera w Warszawie

Data: 1 kwietnia 2016

Inscenizacja jednego z klasycznych dzieł „teatru absurdu”, jednoaktowego dramatu osiadłego we Francji rumuńskiego dramaturga – Eugene Ionesco, wpisuje się doskonale w artystyczne działania tarnowskiego Teatru Nie Teraz (TNT), który od lat w swych spektaklach penetruje spontaniczne, jak i wymuszone przez fatum dziejów relacje człowieka ze światem polityki.

Według dyrektora teatru, a jednocześnie reżysera spektaklu, Tomasza A. Żaka, istota wydanej w roku 1951 „Lekcji” Eugene Ionesco nie polega ani na nader często eksponowanej komiczności relacji pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów, ani na nadużywanej w teatrach do przesady erotyczności dwójki głównych bohaterów. Stary Profesor i jego młoda Uczennica to dla TNT przede wszystkim drastyczna metafora stosunku państwa totalitarnego i zamieszkujących to państwo obywateli. To kongenialny literacki zapis indoktrynacji, a konkretnie ogłupiania, co jest domeną współczesnej polityki, wykorzystującej w tym celu tzw. czwarta władzę oraz poddany pełnej kontroli ideologicznej system szkolnictwa. „Za plecami” nauczyciela stoi system, a nauczyciel jest tylko jego trybikiem. Śmierć Uczennicy, zapisana na stronach dramatu, to w tym układzie tylko „wypadek przy pracy”. Natomiast wzajemna gra hormonami pomiędzy ofiarą a jej katem jest tylko jedną z metod stosowanych na wybiegu „wyścigu szczurów”. Zresztą ta śmierć z dramatu Ionesco, to dla teatru z Tarnowa bardziej śmierć osobowości, niż śmierć fizyczna. I do tego jeszcze twórcy TNT oferują widzom „niespodziankę” w postaci podwójnej roli Uczennicy/Służącej, a to już zupełnie zmienia dotychczasowe tropy inscenizacyjne tego dramatu.

Eugen Ionescu – Lekcja
Scenografia i Reżyseria: Tomasz A. Żak
Aktorzy: Magdalena Zbylut i Przemysław Sejmicki
Projekcje filmowe: Bogusław Kornaś
Projekt plakatu: Grzegorz Wójcik
Zdjęcia: Aleksandra Żak
Współpraca: Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie

Premiera:
Galeria Porczyńskich, Warszawa, Plac Bankowy 1, 9 kwietnia 2016 roku, godz. 18,00 i 21,00. Bilety do nabycia w Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w cenie 30 zł; ul. Zielna 39, Warszawa; tel: (22) 620 12 80, (22) 624 14 77

12947042_1011422182239641_915052690_o