Honorowe Członkostwo SNT dla prof. K. Brauna

Data: 4 czerwca 2016

24 maja podczas walnego zebrania Stowarzyszenia Nie Teraz decyzją wszystkich obecnych profesorowi Kazimierzowi Braunowi nadano Honorowe Członkostwo SNT.

Kazimierz Braun to nie tylko zasłużony pedagog, teatrolog i reżyser teatralny. To także wieloletni przyjaciel Teatru Nie Teraz, który już niejednokrotnie okazał nam swoje wsparcie. Jego dramat „Tarnowski wiatr niepodległości” stał się bezpośrednią inspiracją do widowiska teatralnego „Wiatr wolności” zrealizowanego przez TNT w ramach obchodów 100-lecia pierwszej wojny światowej organizowanych przez Małopolski Instytut Kultury.

Pamiątkowy dyplom został wręczony profesorowi 31 maja. Tego dnia w ramach obchodów Światowego Dnia dla Kultury w Tarnowie realizowany był program Doba dla Kultury 2016, podczas którego TNT prezentował swoją najnowszą pozycję repertuarową – spektakl „Lekcja” wg Ionesco.

__

Kazimierz Braun

Zasłużony dla kultury polskiej teatrolog, reżyser teatralny, pedagog. Współpracował z licznymi placówkami kulturalnymi w całym kraju: Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatrem im. Wiliama Horzycy w Toruniu. Był dyrektorem scen m.in. w Lublinie, Wrocławiu. W wyniku presji wywieranych przez władze komunistyczne, które rościły sobie pretensje do narzucania Braunowi kształtu jego spektakli, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Prowadził tam działalność edukacyjną, wykładał na amerykańskich uniwersytetach.

Jest reżyserem wielu spektakli w Polsce i za granicą. Niektórzy dostrzegają w jego twórczości reżyserskiej szczególne przywiązanie do dwóch wielkich poetów, Cypriana Kamila Norwida (zrealizował jego „Pierścień wielkiej damy”, „Aktora”, „Kleopatrę i cezara”) oraz Tadeusza Różewicza (wyreżyserował „Stara kobieta wysiaduje”, „Białe małżeństwo”, „Przyrost naturalny”. Jest także autorem książek o teatrze, jego historii i specyfice. Wydał m.in. „Cypriana Norwida teatr bez teatru”, „Przestrzeń teatralna”, „Kieszonkowa historia teatru na świecie” etc. 

Nagradzany i doceniany w Polsce i za granicą. 

IMG_6881 IMG_6884 IMG_6897 IMG_6905