Dzień gniewu

Dzien-gniewu-plakatRoman Brandstaetter „Dzień Gniewu”

Scenografia i reżyseria:
TOMASZ ANTONI ŻAK

Muzyka i pieśni:
ADAM STRUG
Aktorzy:
AGNIESZKA RODZIK (Julia Chomin)

JÓZEF HAMKAŁO (Przeor)

ANDRZEJ KRÓL (Emanuel Blatt)

MACIEJ MAŁYSA (Walter Born)

KAROL PIOTR ZAPAŁA (Człowiek z Podziemia)

oraz

Grzegorz Górecki i Wojciech Sarad

fotografia – ALEKSANDRA ŻAK
technika – MARCIN MARĆ

Pokazy premierowe: 30 czerwca i 1 lipca 2013 roku w Dąbrowie Tarnowskiej,

Dąbrowski Dom Kultury – Ośrodek Spotkania Kultur „Synagoga”.

Ten spektakl Teatru Nie Teraz to w dużej mierze efekt gniewu. A ten gniew jest skutkiem terroru poprawności politycznej, która rujnuje prawdę historyczną i – dosłownie – pluje naszej Ojczyźnie w twarz. Uświadomienie sobie konsekwencji coraz częstszego upubliczniania haniebnych przesłań na temat „polskich obozów koncentracyjnych”, czy „wyssanego z mlekiem matki polskiego antysemityzmu”, podobno szczególnie uwarunkowanego chrześcijaństwem – wszystko to bardzo skutecznie doprowadziło do powstania tego przedstawienia, dla którego kongenialnym tworzywem stał się dramat Romana Brandstaettera o wyjątkowo w tym kontekście adekwatnym tytule: „Dzień gniewu”.

„Dzień gniewu” to spektakl wyjątkowy także ze względu na autora dramatu, urodzonego w Tarnowie Żyda, polskiego patrioty i katolika, znawcy Biblii, pisarza oraz człowieka teatru.

W rankingumiesięcznika „Teatr” – Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012-2013, TNT nominowano w kategorii „Najlepszy teatr”:

Założony 30 lat temu alternatywny teatr Tomasza A. Żaka z Tarnowa konsekwentnie realizuje swoją szlachetną misję, podejmując i odkrywając w kolejnych premierach tematy ważne, przemilczane z powodów politycznej poprawności. Tak jest w najnowszym spektaklu „Dzień gniewu” Romana Brandstaettera w reż. Tomasza A. Żaka.