11 lipca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

Data: 5 lipca 2017
             
               22 lipca 2016 roku na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalono iż dzień 11 lipca będzie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W przyjętym dokumencie Sejm podkreślił też,  że „ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem”. Izba w uchwale oddała hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej bestialsko zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził również „najwyższe uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej”.
 
                                                                             źródło: www.sejm.gov.pl
 
 
 
Tegoroczne (pierwsze) obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, Teatr Nie Teraz będzie świętował dwoma prezentacjami swego spektaklu „Ballada o Wołyniu”
w Warszawie, w dniach 11 i 12 lipca o godz. 18:00. 
Obie prezentacje, na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej, będą miały miejsce w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki, Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25.
 
 
Serdecznie zapraszamy!
 
 
 
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z harmonogramem  i wzięcia udziału w ogólnopolskich uroczystościach upamiętniających Ofiary Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA.
http://isakowicz.pl/ogolnopolskie-uroczystosci-upamietniajace-ofiary-ludobojstwa-dokonanego-przez-oun-upa/